سه شنبه, 29 اسفند 1396
A+ R A-

شبکه جهانی یا جاسوسی

  • دسته: بیداری
  • منتشر شده در جمعه, 26 آبان 1396 20:49
  • نوشته شده توسط میثم وزیری
  • بازدید: 292

وقتی که قرار باشد قدرتی به دست داشته باشید ، ابتدا باید فکر کنید برنامه ریزی کنید و سپس با سرمایه و نظارت دقیق به اجرای آن بپردازید .

بهترین نقشه و برنامه ، زمانی است که دشمن در زمین شما فقط بتواند بازی کند و زمین دیگری نداشته باشد و هر زمان که تو اراده کنی چراغ های زمین بازی را خاموش کنی تا بازی همه تحت تاثیر تو قرار گیرد. ویا گاهی به بازیکن ها توهم اختیار کامل بدهید تا طعمه ای برای اهداف شما شوند .

اینترنت دنیایی است که از هیچ جامعه ای تحریم نمی شود و روز به روز با سرعت و وسعت و قدرت بالاتری بکار خود ادامه میدهد .

هربار لایحه های جدیدی آشکار میشوند و خبر های جدیدی از آن میشنویم

قطعا تا بحال زیاد در مورد اینترنت شنیده اید اما پیشنهاد میکنیم به مطالب زیر نیز توجه بفرمایید .

 

صاحبان زمین بازی چه کسانی هستند ؟

آژانس امنیت ملی (National Security Agency) مشهور به سرواژه اِن‌اس‌اِی  با نماد اختصاری  NSA، یک سازمان دولتی آمریکا است که به نحوی زیر نظر سازمان دفاع ایالات متحده آمریکا اداره می‌شود. این سازمان در ۴ نوامبر سال ۱۹۵۲ تأسیس شد و وظیفه اصلی آن نظارت بر مخابرات و فعالیت‌های ماهواره‌ای و کشف رمز در ایالات متحده آمریکا می‌باشد. این کار مستلزم مقدار زیادی رمزشناسی (cryptanalysis) می‌باشد. همچنین این سازمان وظیفه حفاظت از مکالمات دولتی و سیستم‌های اطلاعاتی آمریکا را در مقابل سازمانهای مشابه بر عهده دارد که این کار نیز مستلزم مقادیر زیادی رمز نویسی می‌باشد.

این آژانس از اعضای کلیدی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا است و یکی از محرمانه‌ترین سازمان‌های جاسوسی در جهان به شمار می‌آید. البته کار این آژانس محدود به جاسوسی ارتباطات است و جاسوسی انسانی را شامل نمی‌شود. همچنین طبق قانون، فعالیت‌های جاسوسی این آژانس محدود به روابط خارجی است اما در برخی مواقع نظارتهای داخل مرزی را هم شامل می‌شود.  مرکزاین آژانس در ایالت مریلند است.

وظایف و مسئولیت‌های این سازمان شنود دایم ارتباطات از راه دور ، در سراسر جهان (موبایل، فکس، ای. میل و ارتباطات انفورماتیک) و همچنین دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای ، در حوزه وظایف سازمان امنیت ملی آمریکا است.

 

جاسوسی های NSA

شنود مکالمات تلفنی در آمریکا نه تنها بیش از ۳۰۰ میلیون نفر آمریکایی را در بر گرفت بلکه شنود مکالمات تلفنی مسوولان عالی رتبه اعم از روسای جمهور، دیپلمات‌ها و سایر مقام‌های دیگر کشورها از اروپا و آمریکا را نیز شامل شد.

در ۶ ژوئن ۲۰۱۳ روزنامه گاردین شروع به انتشار یک سری اطلاعات افشا شده توسط یک افشاگر نامعلوم آمریکایی کرد، که چند روز بعد مشخص شد که یک تحلیل‌گر پیشین سازمان سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا به نام ادوارد اسنودن بوده است. اسنودن یک مخزن اسناد را به دو روزنامه‌نگار داد، که شامل حدود ۲۰ هزار سند و مدرک بود .

در بیش از ۲ ماه انتشار این اسناد، مشخص شد که NSA شبکه‌ای از برنامه‌های جاسوسی پیچیده را دایر کرده است، که به کمک آن می‌تواند مکالمات تلفنی و اینترنتی بیش از یک میلیارد کاربر را در کشورهای مختلف دنیا شنود کند. افشاگری‌هایی جداگانه‌ای در مورد ایران، چین، اتحادیه اروپا، آمریکای لاتین، پاکستان، استرالیا و نیوزیلند صورت گرفته است. البته مستندات فاش می‌سازند که بسیاری از برنامه‌های جاسوسی اطلاعات را مستقیماً از سِروِرهای مرکزی و ستون فقرات‌های اینترنت جمع‌آوری می‌کرده‌اند که همواره اطلاعاتی از کشورهای مختلف را حمل می‌کنند و مسیریابی می‌نمایند.

 NSA «اولویت‌های اطلاعاتی-جاسوسی» را دارای پنج درجه می‌داند: از ۱ (بیشترین اهمیت) تا ۵ (کمترین اهمیت). همچنین ۳۰ کشور را در رده «شخص ثالث» قرار می‌دهد که با آنها همکاری می‌کند؛ البته نسبت به آنها جاسوسی هم می‌نماید:

اولویت ۱: کشورهای ایران، چین، روسیه، پاکستان و افغانستان دارای اولویت بالا در فهرست NSA هستند.

اولویت ۲: آلمان در میانه اولویت‌ها در جایگاه کشورهایی مانند فرانسه و ژاپن و بالاتر از ایتالیا است .

اولویت ۳: سیاست خارجی آلمان، ثبات اقتصادی و عوامل تهدید کننده نظام اقتصادی کنونی

اولویت ۴: تجاری اسلحه، فناوری‌های نو، سلاح‌های متعارف پیشرفته و تجارت بین‌الملل

اولویت ۵: فعالیت‌های ضد جاسوسی و ریسک حمله سایبری (به خصوص از آلمان) تهدیدات مهمی نیستند

 

طبق اطلاعات گاردین ، ایران کشوری است که بیشترین مقدار اطلاعات از آن جمع‌آوری شده است. به طوری که در پروژه خبرچین بیکران تنها در ماه مارس ۲۰۱۳ تعداد ۱۴ میلیارد گزارش از ایران جمع‌آوری شده است.

ادوارد اسنودن در مصاحبه‌ای تصریح کرد که NSA و اسرائیل به کمک یکدیگر بدافزار استاکس‌نت را برای ضربه زدن به تأسیسات هسته‌ای ایران و جاسوسی از آن تولید کرده‌اند .

تأسیسات هسته‌ای ایران که در تصاویر ماهواره‌ای دیده نمی‌شود به کمک روش‌های جاسوسی جدید تحت نظر بوده‌اند . همچنین به نقل از خبرگزاری دانشجو و دکتر حسن عباسی ، مسئولین ایران و خانواده های آنها هم در امان نبوده اند .

حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین گفت: " اخیراً یک تیم نفوذی از کشورمان به بخش ایران سازمان امنیت ملی امریکا نفوذ کرده بودند. بر اساس اطلاعات به دست آمده این سازمان تلفن تمام اعضای مذاکره کننده هسته ای و اعضای خانواده آنها را هک کرده بودند و حتی می دانستند که سر سفره شام چه می‌خورند و حتی حرف های خانواده آنها را هم شنود کرده بودند و من اینها را می‌گویم که NSA بداند ما به آن نفوذ کرده ایم.

رئیس اندیشکده یقین گفت: ما تلفن‌های اشتون یا مونیز را هک نکرده بودیم اما آنها تلفن همسر صالحی و ظریف را هم هک کرده بودند با این وجود آیا آمریکایی ها برای مذاکره قابل اعتماد هستند؟ البته برای استاد غرب گرای بیسواد ما همین بس که نمی‌دانند آمریکا چیزی به نام وزارت امور خارجه و وزارت خانه ندارند. "

برنامه‌های جمع‌آوری و تحلیل، یا سخت‌افزارها :

خبرچین بیکران: برنامه‌ای رایانه‌ای که جمع‌آوری فیزیکی داده‌ها را انجام می‌دهد.

دراپ‌مایر: برنامه‌ای که به طور ویژه سفارت‌خانه‌ها و دیپلمات‌های خارجی را هدف قرار می‌دهد.

پریزم (منشور): برنامه‌ای برای همدستی بین NSA و شرکت‌های اینترنتی، که به وسیله آن شرکت‌ها به NSA اجازه می‌دهند به سرورهایشان دسترسی ایجاد شود.

ایکس‌کی‌اسکور: برنامه‌ای که اجازه جستجوی داده‌های جمع‌آوری شده را به روش‌های مختلف می‌دهد.

شل‌ترامپت (محافظ شیپور): یک برنامه فراداده که ارتباطات بین‌المللی را هدف قرار می‌دهد.

ابزار هدف‌گیری یکپارچه: یک نرم‌افزار جلویی(frontend) گرافیکی برای جستجوی پایگاه‌های داده‌ای.

لاپرز: یک سیستم نرم‌افزاری برای جاسوسی روی شبکه‌های عمومی تلفن.

توربیولنس (آشفتگی): شامل قابلیت‌های جنگ مجازی مانند هدف‌گیری دشمنان با بدافزارها.

جوگرنات (غلتک): سیستمی برای شنود شبکه‌های موبایل، شامل تلفن، فاکس و نوشته‌ها (پیامک‌ها) .

ثبت مکان بازدید (VLR): پایگاه داده‌ای که جزء سیستم تلفن همراه جی‌اس‌ام است و اطلاعاتی درباره همه موبایل‌هایی که به مرکز سوئیچ موبایلی که به آن متصلند ذخیره می‌کند.

سرویس جمع‌آوری ویژه: تیم استراق‌سمع مشترک سیا و NSA متمرکز در ۸۰ سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آمریکا در سراسر دنیا. به گفته اشپیگل، این کار مخالف سه پیمان‌نامه امضا شده توسط امریکاست.

 

استیت‌روم: شنود از سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها. فوق سری.

شمار بازدید کنندگان